A sportolók és magas fizikai igénybevételnek kitett munkát végzők szívének átlagon felüli megterhelése, és az ebből adódó magasabb hirtelen szívhalál rizikó a rendszeres kivizsgálás bővítését teszi szükségessé.
A fizikai aktivitás számos betegség – például a koszorúér-betegség, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az elhízás – kialakulásával szemben kifejtett protektív (védő) hatása régóta ismert; nemcsak a primer (elsődleges), de a szekunder (másodlagos) prevenciónak is fontos elemét képezi. Élsportolóknál az átlagon felüli fizikai igénybevétel és a komoly pszichés megterhelés következtében a sport általános pozitív hatásai mellett egyes rizikótényezők vagy trigger faktorok (kiváltó tényezők) az átlagosnál magasabb kockázatot jelentenek. Az élsportolók háromszor, ötször magasabb hirtelen szívhalál rizikóval rendelkeznek az azonos korú átlagpopulációhoz képest. A szűrés optimalizálásával lehetővé válik a magasabb kockázatú sportolók felismerése, és szükség esetén eltiltása a versenysporttól.
A kiterjesztett sportkardiológiai vizsgálat elengedhetetlen a panaszmentes élsportolók szűrésében, és a panaszos sportolók kivizsgálásában. Megalapozza az élsportoló sporttevékenységének biztonságos engedélyezését, illetve segíti a sportolót a felkészülésben nemcsak a biztonság növelésével, hanem terhelés-élettani vizsgálataink segítségével a sportoló konkrét edzettségi állapotának felmérésével, mely egyben viszonyítási alapul szolgálhat a későbbi kivizsgálás során.
A vizsgálatra érkező sportolók nagy része panaszmentes, általában kiterjesztett szűrővizsgáltra érkeznek, azonban számos panaszos sportolót is vizsgálunk.
A sportolói alapszűrés a részletes anamnézis felvétele mellett 12-elvezetéses EKG vizsgálat elvégzését jelenti.
Sportorvosi engedély kiadásával.
Spiroergometria, vagyis légzésfunkciós vizsgálattal kiegészített terheléses EKG vizsgálat a rendelőben és a pályán, egyéni sportolóknak és csapatoknak is!
A komplex sportkardiológiai felmérés részletes anamnézis felvételből, 12-elvezetéses EKG vizsgálatból, és laboratóriumi, Holter EKG, ABPM, valamint szívultrahang vizsgálatokból áll.
Spiroergometria és testösszetétel mérés, melynek segítségével azt vizsgáljuk, mennyi kg zsírból, izomból és vízből áll össze a páciens testtömege.