Nagy energiájú lézerterápia (MLS, K-lézer)
Miért hasznos a lézerfény a gyógyításban?
A lézerek koherens, nagyintenzitású fénye a sejtekben egy sor biokémiai folyamatot indukál, melyek egyébként nem, vagy csak nehezen indulnak meg. A folyamat eredménye a gyorsabb sejtszaporodás, revaszkularizáció (elvesztett érellátás pótlása), illetve a gyulladások, ödémák csökkenése és fájdalomcsillapítás, helyi immunstimuláció.
Az MLS (Multiwave = többhullámú, Locked = zárt, System = rendszer) lézerterápia egy új, korszerű pulzáló lézer segítségével egyszerre éri el a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatást, így meghaladja a hagyományos lézerterápia korábbi korlátait.
A lézerterápia biológiai hatásai
Gyulladáscsökkentő hatás
Sérülések esetén (allergia, baleset, műtét stb.) a sejtek egy része megsérül, rongálódik. Ekkor a sejteken keletkező repedéseken a sejtplazma kiszivárog a szövetek közötti területekre. Ez a váladék olyan irritáló anyagokat tartalmaz, amelyek pirosodást, forróságot, fájdalmat és daganatot okoznak.
A lézersugár a szervezet természetes védekező mechanizmusára hat úgy, hogy stimulálja a váladék felszívódását, csökkentve az irritáló anyagok képződését.
Ödéma csökkentő hatás
Az ödéma általában két részből áll: egy savós, könnyűsúlyú molekulákat tartalmazó, és egy nehezebb fajsúlyú molekulákat tartalmazó részből. A nagy molekulákat csak a nyirokerek tudják felszívni, amik nagyon törékenyek és könnyen elszakadnak. Ödéma esetén a lézersugárzásnak figyelemre méltó és szelektív hatása van a nyirokerek képződésére, megnövelve az erek átmérőjét, ezzel elősegítve a molekulák kiürítését.
A cirkuláció javítása
Sok tanulmány született arról, hogy a lézernek kedvező hatása van a vérerek mikro-cirkulációjára, de ennek a hatásnak az oka még nem tisztázódott.
A sebek hegesedése
A nyirok érrendszer (nyirokrendszer?) fontos szerepet játszik a sebek gyógyulási folyamatában, ami a szervezet regenerálódó képességétől függ. Normál esetben a regenerálódási folyamat alatt rendezetlenül képződnek igen sérülékeny nyirok erek, amelyek könnyen átjárhatók. Ezzel szemben, ha lézersugárzásnak tesszük ki a felületet, a nyirokerek hamarabb rendeződnek és erősebb lesz a nyirokér fala.
A lézer csökkenti a sejtfal átjárhatóságát azon ionok számára, melyek szerepet játszanak az idegek stimulációjában, a fájdalomingerület továbbításában.
MLS laser terápia indikációs területei
- Krónikus nyaki-, háti- és deréktáji izomfájdalom
- Krónikus ülőideg gyulladás
- Epicondylitis humeri (tenisz és golfkönyök)
- Periarthritis humeroscapularis (magyarul)
- Tendinitisek (magyarul)
- Térdfájdalom
- Myalgiák (magyarul)
- Carpal tunnel syndroma (magyarul)
- Degenerativ jellegű ízületi fájdalmak
- Bursitisek (magyarul)
- Izomhúzódás
- Izomszakadás
- Izomrándulás
- Csonttörések
- Izom- és ízületi bevérzések
- Sebkezelések
- Herpes
- Égési sérülés
- Csontsérülések
- Krónikus sarokcsonti fájdalom
- Fascitis plantaris (magyarul)
- Ízületi rándulás, húzódás
A kezelések ismétlése általában másnaponta, harmadnaponta szükséges 5-10 alkalommal, a diagnózistól, a betegség súlyosságától függően, betartva a lézerkezelés szakmai szabályait. Az első kezelést követő néhány napban a kezelt terület fájdalma fokozódhat, mely a várható hatások közé tartozik, és nem a kezelés nemkívánatos mellékhatása. Hosszú távon azonban a fájdalomcsillapító gyógyszerek adagja jelentősen csökkenthető, vagy akár el is hagyható!
A kezelés fájdalommentes és veszélytelen.